Strach przed porodem

Strach prz

Strach przed porodem

Strach przed porodem naturalnym towarzyszy w jakimś stopniu prawie każdej kobiecie w ciąży. Im bardziej zbliża się termin porodu, tym więcej pojawia się obaw z nim związanych. Najczęściej dotyczą one bólu porodowego, ewentualnych powikłań, a także współpracy z personelem medycznym. Na szczęście strach przed porodem da się przynajmniej częściowo „oswoić”. Jeszcze w czasie ciąży możesz zrobić kilka ważnych rzeczy, które pomogą w porodzie i zmniejszą ten naturalny lęk przed nieznanym. Są też rzeczy, których lepiej unikać, bo z pewnością nie poprawią samopoczucia przyszłej mamie.

STRACH PRZED PORODEM

Strach przed porodem (a właściwie obawa, lęk przed nieznanym) towarzyszy w jakimś stopniu każdej kobiecie. Tokofobia to jego patologiczna odmiana – lęk, który paraliżuje, nie daje się opanować, jest zbyt silny. Tokofobia bywa czasem uważana za wskazanie do cięcia cesarskiego, a dyskusje o tym, czy słusznie, toczą się nadal i są zwykle bardzo burzliwe.

Lęk przed nieznanym jest naturalną, normalną reakcją każdego człowieka. W przypadku porodu jest to lęk, związanym z wydarzeniem ważnym, pięknym i wyjątkowym, a jednocześnie trudnym. Takie lęki trzeba nazwać, określić. Kiedy wiemy, czego konkretnie się boimy, łatwiej jest taki lęk racjonalizować i łagodzić. Strach przed porodem najczęściej dotyczy bólu, czasu trwania porodu, komplikacji, utraty kontroli nad sobą, interwencji i medykalizacji, współpracy z personelem medycznym. Jeśli myśląc o zbliżającym się porodzie, czujesz niewyjaśniony niepokój, spróbuj przez chwilę zastanowić się z czym właściwie jest on związany. Wyobraź sobie poród, spróbuj znaleźć te aspekty, których się obawiasz. Jeśli już uda się nazwać konkretne problemy, można pójść o krok dalej i spróbować je rozwiązać.

STRACH PRZED PORODEM ZWIĄZANY Z BÓLEM PORODOWYM

Jeśli najbardziej w porodzie obawiasz się bólu i tego, czy sobie z nim poradzisz, postaraj się wcześniej dowiedzieć jakie metody łagodzenia bólu porodowego są dostępne w okolicznych szpitalach. Twój próg bólu i reakcje na ból nie zawsze w pełni przekładają się na poród. Zdarza się, że kobiety, które twierdziły, że mają niski próg bólu, nie radzą sobie z nim i „panikują”, w rzeczywistości całkiem dobrze znoszą kolejne skurcze. Bywa też, że panie, które od początku mówią, że z bólem sobie na pewno poradzą, na którymś etapie jednak proszą o znieczulenie, jeśli istnieje taka możliwość.

Pamiętaj także, że możesz korzystać z naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego, takich jak prysznic, piłka, okłady, masaż, wsparcie bliskiej osoby, muzyko i aromaterapia, TENS.

W niektórych szpitalach dostępne są tylko wybrane metody łagodzenia bólu porodowego, np. tylko znieczulenie zewnątrzoponowe lub tylko podtlenek azotu czyli tzw. gaz rozweselający. Są też ośrodki z pełnym wachlarzem wyboru.

KOMPLIKACJE W CZASIE PORODU

Poważne komplikacje zdarzają się bardzo rzadko, dlatego, że nieprawidłowości są zwykle wykrywane na bardzo wczesnym etapie i można uniknąć poważnych problemów. Mimo to obawa przed powikłaniami często powoduje strach przed porodem. Całą ciążę dbałaś o siebie, aby maluch rozwijał się jak najlepiej i był bezpieczny, nic więc dziwnego, że zależy Ci także na bezpiecznym porodzie. Strach przed porodem utrudnia czasem racjonalne postrzeganie rzeczywistości i ocenę sytuacji.

W mediach od czasu do czasu robi się głośno o przypadkach powikłań okołoporodowych, które okazały się tragiczne w skutkach, głownie dla dziecka. Wiele kobiet obawia się, że spotka je podobna sytuacja. Z tego powodu wbrew wszelkim argumentom upierają się np. przy cięciu cesarskim mimo braku jakichkolwiek wskazań medycznych do operacji. Cięcie cesarskie mimo, iż jest obecnie zabiegiem bezpiecznym, wciąż niesie za sobą większe ryzyko poważnych, często odległych powikłań dla mamy i dziecka.

Z jednej strony mamy więc nagłaśniane w mediach (ale rzadkie) powikłania po porodzie naturalnym, a z drugiej poród operacyjny, obarczony rzeczywiście większym ryzykiem powikłań dla mamy i dziecka. To często powoduje, że im bliżej rozwiązania tym bardziej narasta strach przed porodem.

Co możesz dla siebie zrobić? Na pewno sięgnąć po większą ilość informacji – dowiedzieć się jak często rzeczywiście zdarzają się powikłania po porodach naturalnych i cięciach cesarskich. Masz prawo zadawać pytania, prosić o porady lekarza lub położną, prowadzącą ciążę. Możesz też skorzystać z zajęć w szkole rodzenia i indywidualnych spotkań z położną. Wybierz osoby, do których masz zaufanie i które potraktują Twój problem z życzliwością i zrozumieniem.

STRACH PRZED PORODEM CZY… SZPITALEM?

Strach przed porodem często związany jest z samym miejscem porodu – szpitalem oraz jego personelem. Na ten temat krążą legendy, a mające mniej lub więcej wspólnego z prawdą historie porodowe potrafią czasem zniechęcać.

Pamiętaj, że jeśli ciąża przebiega fizjologicznie, masz prawo wyboru miejsca porodu – może to być większy lub mniejszy szpital, a nawet klinika. Możesz także wybrać własny dom, a jeśli masz taką możliwość – rozwiązanie pośrednie czyli dom narodzin. Jeśli uznasz, że mimo wszystko najbezpieczniej będziesz się czuła w szpitalu, warto wcześniej poznać wybrane miejsce porodu. Zapoznaj się z informacjami na stronie internetowej lub zadzwoń i zapytaj kiedy możesz obejrzeć blok porodowy i oddział położniczy. Szpital zwykle umożliwia spotkanie z położną i omówienie porodu.

Niektóre szpitale oferują dodatkową usługę, jaką jest poród z wybraną położną. Musi to jednak być osoba zatrudniona w danym szpitalu. To dobre rozwiązanie dla pań, które obawiają się kontaktu z personelem medycznym. Decydując się na taką usługę, masz prawo wcześniej spotkać się z wybraną położną, poznać ją, omówić plan porodu. Dzięki temu wiesz kto będzie się Tobą opiekował, co zdecydowanie zmniejszy strach przed porodem.

STRACH PRZED PORODEM ZMEDYKALIZOWANYM

Często strach przed porodem jest spowodowany obawą przed jego medykalizacją. Oczywiście czasami ingerencje medyczne są konieczne i uzasadnione. Zdarza się jednak, że są one rutynowe i wykonywane bez wyraźnych wskazań. Tych drugich można uniknąć i warto podkreślić to w swoim planie porodu. Masz prawo nie wyrazić zgody np. na rutynowe nacięcie krocza, masaż szyjki macicy czy podanie oksytocyny bez wskazań medycznych.

Masz prawo wyboru pozycji do porodu, nikt nie powinien nakłaniać do pozycji leżącej w II okresie porodu.

STRACH PRZED PORODEM DA SIĘ OSWOIĆ!

Strach przed porodem można oswoić zanim stanie się wszechogarniający. Kieruj się sprawdzonymi informacjami, zdrowym rozsądkiem i unikaj słuchania o złych porodach. Historie innych mam to ich subiektywne odczucia, a sposób ich przekazania jest w dużej mierze zależny od sposobu postrzegania i odbierania różnych sytuacji. Myślę, że warto podchodzić do takich „rewelacji” z dużym dystansem.

Zdecydowanie lepszym źródłem wiedzy będzie dobra szkołą rodzenia, prowadzona przez dobrą położną. Pamiętaj także, że od 21 tygodnia ciąży masz prawo odwiedzać swoją położną środowiskową nawet co tydzień. To bardzo pomaga odpowiednio przygotować się do porodu. Wyjaśniaj na bieżąco wszystkie niejasności, szukaj wiarygodnych odpowiedzi na pytania i pamiętaj – pozytywne nastawienie może zdziałać cuda!

Jakiś czas temu nagrałam również film na temat tego jak oswoić lęk przed porodem. Znajdziesz go poniżej:

Leave your thought here

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *