Pierwsza kąpiel noworodka – instrukcja krok po kroku

Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka – instrukcja krok po kroku

Pierwsza kąpiel noworodka to dla świeżo upieczonych rodziców nie lada wyzwanie. Trzeba jednocześnie zapewnić maluchowi bezpieczeństwo, wszystkie czynności wykonywać sprawnie i szybko, ponieważ noworodek marznie i najlepiej o niczym w tym całym zamieszaniu nie zapomnieć. W rzeczywistości okazuje się jednak, że nie jest to wcale takie trudne i rodzice szybko nabierają wprawy w kąpaniu malucha. Na początek można zrobić sobie listę rzeczy, o których krok po kroku trzeba pamiętać.

PIERWSZA KĄPIEL NOWORODKA W DOMU

Obecnie w wielu szpitalach noworodki w ogóle nie są kąpane, zwłaszcza, że po porodzie fizjologicznym opuszczają szpital zwykle w 2-3 dobie życia. Dlatego też pierwsza kąpiel noworodka to coraz częściej zaszczyt, który spotyka rodziców.

Pierwszą kąpiel noworodka najlepiej zaplanować na wieczór. Malucha nie trzeba kąpać codziennie, ale jest to wskazane, ponieważ taki „rytuał”, mający miejsce każdego dnia mniej więcej o tej samej porze daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, ułatwia także zasypianie. Warto zadbać o to, aby pierwszą kąpiel noworodka wykonać we dwoje, ale jeśli nie ma takiej możliwości, jedno z rodziców również doskonale sobie poradzi. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach i odpowiednio przygotować kącik do kąpieli malucha.

Trzeba pamiętać o tym, że pierwsza kąpiel noworodka nie może trwać za długo, wszystkie czynności trzeba wykonywać sprawnie i w miarę możliwości szybko, ponieważ maluch szybko marznie. Dlatego zanim rozbierzesz dziecko upewnij się, że wszystko jest już właściwie przygotowane do kąpieli.

JAK PRZYGOTOWAĆ KĄPIEL DLA NOWORODKA

Jeszcze w czasie ciąży warto kupić odpowiednie kosmetyki dla noworodka, pamiętając o zasadzie „im mniej, tym lepiej”. Nadal sprawdza się ona doskonale. Poza tym musisz zastanowić się w czym chcesz kąpać dziecko: wolisz tradycyjną wanienkę czy np. wiaderko do kąpieli niemowlaków.

Nie przesadzaj z ilością dodatkowych akcesoriów. Dziecko najlepiej myć rękami, bez użycia gąbek czy myjek, które stanowią doskonałe środowisko rozwoju bakterii. Z tego samego powodu lepiej unikać antypoślizgowych wkładek do wanienek. Ich zastosowanie jest co prawda wygodne, ale jednocześnie trudne jest utrzymanie ich czystości: mycie, suszenie i dezynfekcja. Zamiast tego na dno wanienki lepie wrzucić czystą pieluszkę tetrową. Dodatkową pomoc, zwłaszcza podczas pierwszych kąpieli może stanowić termometr do wody. Co prawda można samemu sprawdzać temperaturę wody, zanurzając w niej łokieć (co i tak polecam zrobić), ale niektórzy rodzice czują się bezpieczniej, jeśli dodatkowo użyją termometru.

Pomieszczenie, w którym dziecko jest kąpane powinno mieć temperaturę ok. 25 stopni, natomiast optymalna temperatura wody do kąpieli dziecka jest równa temperaturze ciała – 37 stopni.

KĄPIEL NOWORODKA KROK PO KROKU

Zaplanuj pierwszą kąpiel noworodka krok po kroku, a nawet napisz sobie kolejne czynności i powieś w pokoju malucha czy łazience, gdzie będzie kąpany. Kolejne etapy mogą wyglądać tak:

  • Przygotuj ubranka dla dziecka z czapeczką lub niemowlęcy szlafroczek (ze stopkami i kapturkiem), czystą pieluszkę, ręcznik i 2 pieluszki tetrowe (jedną wrzuć na dno wanienki), szczotkę do włosków dla niemowlaków.
  • Jeśli po kąpieli planujesz obciąć maluchowi pazurki, miej pod ręką także nożyczki lub obcinaczkę do paznokci.
  • Jeśli buzię malucha chcesz umyć po kąpieli, również przygotuj sobie do tego wszystkie akcesoria (woda przegotowana, waciki, gaziki, sól fizjologiczna).
  • Przygotuj także środek do czyszczenia pępka (Octenisept lub spirytus) oraz patyczki kosmetyczne.
  • Nagrzej pomieszczenie, w którym odbędzie się kąpiel noworodka do temperatury ok 25 stopni.
  • Do wanienki wlej wodę z płynem do kąpieli noworodka w takiej ilości, aby po włożeniu do niej dziecka nie zanurzać pępka.
  • Rozbierz malucha, wykąp i otul ręcznikiem (dodatkowo w kroku możesz położyć czystą pieluszkę tetrową, ponieważ maluch czasem zdąży się wysiusiać nim go wysuszysz i nałożysz pieluszkę).
  • Załóż pieluszkę, wyczyść pępek i ubierz noworodka.
  • Na samym końcu umyj buzię i oczka malucha i wyczesz włoski, nawet jeśli jest ich niewiele.
  • Jeśli obcinasz maluchowi pazurki zrób to kiedy jest już kompletnie ubrany, po kąpieli dzieci szybko marzną.

A PO KĄPIELI….

Dziecka nie należy kąpać po jedzeniu ale też lepiej nie robić tego, gdy jest ono już bardzo głodne, rozdrażnione i płacze. Od ostatniego karmienia powinna minąć co najmniej godzina. Po kąpieli nakarm malucha i połóż spać. Takie postępowanie zwiększa szansę długiego i nieprzerwanego snu dla dziecka i rodziców.

Jakiś czas temu nagrałam również film na temat pierwszej kąpieli noworodka – kiedy i jak często kąpać dziecko. Znajdziesz go poniżej na moim kanale YouTube:

Leave your thought here

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *