Odparzenia pieluszkowe u dzieci – lepiej zapobiegać niż leczyć

CynkoKrem

Odparzenia pieluszkowe u dzieci – lepiej zapobiegać niż leczyć

Skóra noworodka jest wyjątkowo delikatna i funkcjonuje nieco inaczej niż u osoby dorosłej. Z całą pewnością skóra noworodka jest bardziej chłonna, dlatego tak ważne jest, aby zastanowić się jakie produkty na nią nakładamy Miejscem wymagającym szczególnej uwagi jest okolica pieluszkowa. Ten rejon narażony jest na drażniące działanie kału i moczu, a jednocześnie pieluszki jednorazowe nie pozwalają skórze swobodnie oddychać. Jak zadbać o skórę dziecka w okolicy pieluszkowej?

Zadbaj o trzy najważniejsze punkty pielęgnacji okolicy pieluszkowy! Oto one:

  1. Pozwól skórze oddychać.
  2. Łagodnie pielęgnuj na co dzień.
  3. Szybko reaguj, gdy dzieje się coś niepokojącego.

Proste, prawda? Teoretycznie tak, a jednak wielu moich małych pacjentów ma odparzenia na skórze pośladków czy pachwin. Jest to związane z wieloma czynnikami. Na przykład z tym, jak dziecko sygnalizuje, że coś pojawiło się w pieluszce. U dzieci, które w ogóle nie reagują za zawartość pieluszki, trzeba po prostu częściej sprawdzać jej zawartość.

Niektóre maluchy mają także problem z trawieniem laktozy. W takiej sytuacji zdarza się, że stolec ma bardziej kwaśne pH, a także pojawia się często. Oba te czynniki zwiększają ryzyko uszkodzenia delikatnej skóry wokół odbytu i na pośladkach. Takie maluszki także wymagają szczególnej uwagi.

Jak zadbać o trzy wspomniane powyżej zasady pielęgnacji okolicy pieluszkowej? Przyjrzyjmy się temu bliżej…

POZWÓL SKÓRZE ODDYCHAĆ

Warto znaleźć chwilkę w ciągu dnia, by maluch mógł poleżeć bez pieluszki. To pozwoli skórze odetchnąć. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy zauważasz, że już pojawiają się odparzenia.

ŁAGODNIE PIELĘGNUJ NA CO DZIEŃ

Zmieniaj pieluszkę zawsze, gdy tylko coś się w niej pojawi. Ja zawsze polecam łagodną pielęgnację, bez użycia mydeł, płynów czy gotowych nawilżanych chusteczek. Najlepsza do mycia skóry dziecka jest zwykła ciepła woda z kranu. 

SZYBKO REAGUJ, GDY DZIEJE SIĘ COŚ NIEPOKOJĄCEGO

Gdy zauważysz, że skóra maluszka jest zaczerwieniona, reaguj od razu! Delikatnie umyj skórę wodą, dokładnie osusz, a następnie zastosuj odpowiednie kosmetyki na odparzenia.

Swoim pacjentom polecam np. produkty CynkoKrem i CynkoKrem GO. Jak sama nazwa wskazuje, te produkty zawierają cynk. Ale dodatkowo zawierają substancje nawilżające i natłuszczające, dzięki czemu mogą być stosowane także do suchej skóry. Różnią się proporcją składników oraz konsystencją. 

CynkoKrem GO to produkt w tubce o lekkiej konsystencji i mniejszej zawartości tlenku cynku. W jego składzie znajdują się także: pantenol, olej ze słodkich migdałów, lanolina i wosk pszczeli. Ma on działanie nawilżające, natłuszczające i pielęgnujące skórę. Z kolei CynkoKrem w słoiczku to produkt o podobnym składzie ale z większą zawartością tlenku cynku. Jego konsystencja jest bardziej „treściwa” i dlatego polecam używać go w przypadku już istniejących odparzeń, miejscowo.

Oba te produkty przeznaczone są dla dzieci od pierwszych dni życia (ale może ich używać każdy, także dorośli ;-)). Produkty są przebadane dermatologicznie i posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

CynkoKrem GO przetestowałam na sobie – jego konsystencja jest dużo lżejsza niż typowej maści cynkowej i rzeczywiście nie wysusza skóry (mam suchą atopową skórę skłonną do alergii – świetną do testów ;-))

Więcej na temat produktów CynkoKrem znajdziesz tu: https://cynkokrem.pl/.

Jestem ciekawa, czy Wy także macie swoje patenty na podrażnienia skóry w okolicy pieluszkowej.

Leave your thought here

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *