Opryszczka w ciąży
19 października 2021 2024-05-29 17:13Opryszczka w ciąży
Opryszczka w ciąży
Opryszka w ciąży przytrafia się wielu kobietom, najczęściej jest to opryszczka wargowa nie stanowiąca dużego zagrożenia dla płodu. Pęcherzykowa zmiana na wardze spowodowana jest zakażeniem wirusem Herpex simplex typu 1, a opryszczka płciowa typem 2 tego wirusa. Opryszczka w ciąży wygląda tak samo jak zwykle, ciąża nie wpływa na przebieg zakażenia. Niestety zakażenie opryszczką w ciąży może być przyczyną zakażenia płodu i noworodka, co powoduje poważne powikłania. Zakażenie u dziecka jest zależne od rodzaju opryszczki (wargowa czy płciowa) oraz od tego czy zakażenie pojawia się po raz pierwszy właśnie w ciąży czy też jest nawrotem.
ZAKAŻENIE WIRUSEM OPRYSZCZKI
Herpex simplex typu 1 powoduje opryszczkę wargową. Podobny wirus z tej samej rodziny – Herpex siplex typu 2 jest przyczyną opryszczki narządów płciowych. Istnieje jednak możliwość przeniesienia opryszczki płciowej na wargi lub odwrotnie. Zarazić się można wyłącznie poprzez kontakt z osobą zarażoną w stadium aktywnym (gdy występują pęcherzyki) lub utajonym. Wirus opryszczki zasiedla się w komórkach zwojów nerwowych, dlatego zakażenie może nawracać, zwłaszcza w czasie stresu, osłabienia, miesiączki, choroby.
Noworodek może zarazić się wirusem opryszczki od matki w czasie porodu, ciąży i po porodzie. W większości przypadków (75%) jest to zakażenie wirusem opryszczki płciowej – HSV-2.
OPRYSZCZKA W CIĄŻY
Opryszczka w ciąży może wystąpić po raz pierwszy lub być nawrotem wcześniejszego zakażenia. Szczególnie niebezpieczne jest pierwotne zakażenie wirusem opryszczki w ciąży.
Ryzyko zakażenia u noworodka wynosi 50% w przypadku zakażenia pierwotnego i do 3% w przypadku nawrotu. Do zakażenia może dojść jeszcze w czasie trwania ciąży, w czasie porodu lub kilka dni po porodzie. Opryszczka w ciąży jest bardzo niebezpieczna w przypadku zakażenia noworodka – wiąże się wtedy z 50% śmiertelnością, a w pozostałych przypadkach z poważnie przebiegającym zakażeniem obejmującym błony śluzowe, jamę ustną, oczy, mózg, a także zakażeniem uogólnionym. Tak poważne zagrożenie związane jest głównie z zakażeniem pierwotnym u matki, zwłaszcza opryszczką płciową.
Opryszczka w ciąży nie zwiększa ryzyka porodu przedwczesnego, hipotrofii czy wad wrodzonych. Zakażenie dziecka opryszczką w czasie karmienia piersią jest mało prawdopodobne.
OPRYSZCZKA W CIĄŻY – LECZENIE
Opryszczka w ciąży leczona jest preparatami z acyklowirem. Jeśli jest to pierwotne zakażenie, zwłaszcza 1 I i II trymestrze ciąży, leczenie trwa aż do porodu, co zapobiega nawrotom choroby i pozwala na bezpieczny poród drogami natury. W przypadku występowania opryszczki płciowej zaleca się poród drogą cięcia cesarskiego, aby uniknąć zakażenia u dziecka.
Jakiś czas temu nagrałam również film na temat opryszczki w ciąży. Znajdziesz go poniżej: