Jak działa tabletka antykoncepcyjna

Jak działają tabletki antykoncepcyjne

Jak działa tabletka antykoncepcyjna

Metody antykoncepcji różnią się sposobem działania i stosowania, wpływem na organizm, ceną, ale przede wszystkim skutecznością. Tabletki hormonalne są jednym z najskuteczniejszych środków zapobiegających ciąży. Prawidłowo stosowane są niemal w stu procentach skuteczne. Skąd taka niezawodność pigułki? W jaki sposób zawarte w niej hormony wpływają na organizm kobiety?

CO ZAWIERAJĄ TABLETKI ANTYKONCEPCYJNE?

Najczęściej stosowane są tzw. dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (DTA), zawierające estrogeny i progestageny w różnych proporcjach i ilościach. Najpopularniejsze są pigułki antykoncepcyjne, zawierające stałe ilości obu hormonów, tzw. jednofazowe. Stosuje się je codziennie przez 21 dni, później następuje 7 dniowa przerwa, w czasie której powinno wystąpić krwawienie z dróg rodnych.  Istnieje też możliwość stosowania tabletki każdego dnia, przy czym 7 ostatnich to tabletki placebo. Taki schemat ma ułatwić pamiętanie o przyjmowaniu tabletek każdego dnia, co jest warunkiem skuteczności antykoncepcji.

Na rynku dostępne są także tzw. tabletki dwufazowe oraz trójfazowe, w których zawartość hormonów różni się w zależności od dnia stosowania preparatu – dawka gestagenów ulega zwiększeniu w drugiej fazie, lub w drugiej, a następnie trzeciej fazie stosowania preparatu.

Tabletki jednoskładnikowe, tzw. minipigułki zawierają tylko gestageny, bez dodatku estrogenów. Przyjmuje się je codziennie, bez 7 dniowych okresów przerwy.

DZIAŁANIE HORMONALNYCH TABLETEK ANTYKONCEPCYJNYCH

Antykoncepcja hormonalna polega na przyjmowaniu hormonów syntetycznych, zapobiegających ciąży poprzez:

 • hamowanie owulacji,
 • wpływ na błonę śluzową macicy (endometrium),
 • wpływ na śluz szyjkowy.

Minipigułka hamuje owulację tylko w 40-70%, stąd jej mniejsza, w stosunku do DTA skuteczność. Nowoczesne gestageny powstrzymują owulację, jednak w DTA funkcję tą pełnią głównie estrogeny, które dodatkowo zapobiegają krwawieniom międzymiesiączkowym.

Gestageny, zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych powodują zagęszczenie śluzu szyjkowego, co tworzy niekorzystne środowisko dla plemników, śluz jest słabo przepuszczalny dla plemników, utrudnia ich poruszanie się. Powodują także osłabienie fizjologicznej perystaltyki (czynności ruchowej) jajowodów.

Dodatkowe działanie antykoncepcyjne, aczkolwiek słabsze polega na zmianach w błonie śluzowej macicy (endometrium), powodujących spadek zdolności do przyjęcia blastocysty.

DODATKOWE DZIAŁANIE TABLETEK ANTYKONCEPCYJNYCH

Poza działaniem antykoncepcyjnym, tabletki hormonalne mają także szereg innych oddziaływań na organizm kobiety. Są to m.in.:

 • rzadsze występowanie zespołów bólowych miednicy mniejszej,
 • rzadsze występowanie torbieli czynnościowych jajnika,
 • brak silnych i przedłużających się krwawień miesiączkowych, krwawienia z odstawienia hormonów są zwykle skąpe i trwają krócej, co sprzyja leczeniu niedokrwistości, spowodowanej dużą utratą krwi w czasie miesiączki,
 • zmniejszenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
 • ustąpienie lub osłabienie łojotokowych zmian skórnych,
 • zmniejszenie częstości występowania łagodnych nowotworów piersi,
 • zmniejszenie ryzyka występowania nowotworów jajnika i endometrium.

Jakiś czas temu nagrałam również filmy na temat tabletek antykoncepcyjnych. Znajdziesz je poniżej na moim kanale YouTube:

 • część pierwsza:
 • część druga:

Leave your thought here

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *