Dni
Godzin
Minut

Rozwarcie szyjki macicy

Rozwarcie szyjki macicy

Rozwarcie szyjki macicy

Rozwarcie szyjki macicy jest jednym z parametrów, określających postęp porodu. Pierwszy okres porodu to tzw. okres rozwierania – przyjęto, że rozwarcie na 10 cm kończy tą fazę porodu. Czas trwania porodu zależy od wielu czynników – warunków fizycznych matki, wielkości i ułożenia dziecka, ilości przebytych wcześniej porodów i aktywności rodzącej. Sposób prowadzenia porodu również ma niemałe znaczenie. U pierwiastek rozwieranie szyjki macicy trwa zwykle dłużej niż u wieloródek.

SZYJKA MACICY

Szyjka macicy to kanał, stanowiący dolną część macicy. Powyżej znajduje się krótki odcinek, zwany cieśnią oraz trzon macicy, którego górna część to tzw. dno macicy.

Szyjka macicy w czasie ciąży wypełniona jest gęstym, klejącym śluzem. Jest to czop śluzowy, stanowiący barierę mechaniczną pomiędzy dolnym odcinkiem dróg rodnych a jamą macicy, która powinna być jałowa tzn. bez żadnych bakterii. Pod koniec ciąży szyjka macicy przygotowuje się do porodu, co dla kobiety manifestuje się odejściem czopu śluzowego. Jest ono jednym ze zwiastunów zbliżającego się porodu i „dowodem” na dojrzewanie szyjki macicy.

DOJRZEWANIE SZYJKI MACICY

Dojrzewanie szyjki macicy to nic innego jak jej przygotowanie do porodu. Dojrzałość szyjki macicy określa się zazwyczaj przy użyciu skali Bishopa. Ocenia ona pięć parametrów w skali 0-3 punktów. Jednym z nich jest rozwarcie szyjki macicy. Poza tym ocenia się też konsystencję, długość i położenie szyjki macicy w stosunku do ścian pochwy.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy mimo czynności skurczowej macicy szyjka macicy nie jest gotowa do porodu. Bywa też odwrotnie – ciąża jest niedonoszona, do terminu porodu zostało jeszcze kilka tygodni, a szyjka macicy jest skrócona i nieco otwarta. Jest to niewydolność cieśniowo–szyjkowa, będąca czasem przyczyną porodu przedwczesnego, zwłaszcza jeśli nie była wcześniej wykryta i leczona.

ROZWARCIE SZYJKI MACICY W CZASIE PORODU

Rozwarcie szyjki macicy w czasie porodu określa postęp porodu. Na rozwarcie szyjki macicy wpływają skurcze macicy, a także napór głowy płodu czyli tzw. części przodującej, powodujący rozciąganie szyjki aż do rozmiarów, które umożliwią przejście dziecka. Dla kobiety wiąże się to z bólem, przypominającym ból miesiączkowy, uczuciem pełności i ucisku w dolnej części brzucha. Może także pojawić się niewielkie plamienie z dróg rodnych.

W czasie pierwszego porodu otwiera się najpierw ujście wewnętrzne szyjki macicy. W tym czasie ujście zewnętrzne (czyli to, które badamy) jest jeszcze otwarte w niewielkim stopniu. Dlatego też pierwsze 3-4 cm rozwierania określane są czasem jako faza powolnego rozwierania szyjki macicy. Nie martw się więc jeśli początek porodu jest pod tym względem mało dynamiczny i np. po dwóch godzinach od ostatniego badania rozwarcie szyjki macicy jest większe tylko o 1cm. Bardzo prawdopodobne, że powyżej 3-4cm proces ten przyspieszy i pierwszy okres porodu skończy się szybciej niż się tego spodziewasz.

Jeśli rodzisz po raz kolejny mechanizm rozwierania szyjki macicy jest trochę inny i takie rozgraniczenie może nie występować.

Bardzo dużo zależy także od Twojej aktywności w czasie porodu. Pozycja leżąca w czasie porodu jest bardzo niekorzystna z wielu względów: zazwyczaj jest niewygodna, powoduje ból pleców ale też utrudnia postęp porodu. Warto więc zachować aktywność i dowolną pozycję: możesz chodzić, korzystać z prysznica, kołysać biodrami lub podskakiwać na piłce. Wszystko to w sposób naturalny przyspieszy poród i rozwarcie szyjki macicy, a także pomoże w walce z bólem i dyskomfortem.

Leave your thought here

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *