Dni
Godzin
Minut

Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne to nowoczesna hormonalna metoda zapobiegania ciąży. Szczególnie polecana dla zapominalskich, dla których codzienne przyjmowanie tabletki o tej samej porze zdaje się być niemożliwe. Zobacz na ile praktyczne w stosowaniu są plastry antykoncepcyjne, jak wygląda ich skuteczność, wygoda stosowania i jakie są ich ograniczenia . Jakie plastry są dostępne na rynku i jaka jest ich cena?

JAK STOSOWAĆ PLASTRY ANTYKONCEPCYJNE

Plaster to tylko forma podania środków hormonalnych. Jest to dobra alternatywa dla dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, których mechanizm zapobiegania ciąży jest dokładnie taki sam.

Plastry antykoncepcyjne, dostępne na polskim rynku nazywają się Evra. Mają wymiar 4,5 na 4,5cm. Jedna powierzchnia jest gładka i śliska (zewnętrzna), a drugą – klejącą przylepia się do skóry. Z plastra uwalniane są hormony, których działanie porównuje się do dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Dokładnie taki sam jest więc czas stosowania hormonów (21 dni) i czas trwania przerwy między kolejnymi opakowaniami (7 dni). Ważne jest jednak to, że plastrów nie zmienia się codziennie, a jedynie raz w tygodniu. Pierwszy plaster należy nakleić pierwszego dnia miesiączki i potem zmieniać co tydzień. Po zastosowaniu trzech plastrów następuje tygodniowa przerwa, w czasie które pojawia się krwawienie z odstawienia.

Plastry można naklejać na ramię, łopatkę, pośladek, brzuch, zwracając uwagę na to, aby przez cały tydzień plaster dobrze przylegał do skóry. Zmieniając plaster należy zmienić miejsce jego naklejenia (nie umieszczać dwa razy z rzędu w tym samym miejscu). Nie można też naklejać go na piersi.

SKUTECZNOŚĆ PLASTRÓW ANTYKONCEPCYJNYCH

Droga podania nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji, tak więc skuteczność plastrów wynosi 99%. Oczywiście przy prawidłowym stosowaniu, czyli wtedy, gdy plastry zmieniane są regularnie, a także dobrze przylegają do skóry. Jeśli masa ciała pacjentki przekracza 90 kg skuteczność plastrów antykoncepcyjnych może być mniejsza. Jeśli zapomnisz o zmianie plastra to do 24 godzin efekt antykoncepcyjny powinien się utrzymać pomimo to. Jednak opóźnienie przyklejenia pierwszego plastra po tygodniowej przerwie wymaga zastosowania dodatkowej metody zapobiegania ciąży przez pierwszy tydzień, gdyż plaster może być nieskuteczny.

Zaburzenia ze strony układu pokarmowego takie, jak wymioty i biegunka nie mają wpływu na działanie antykoncepcyjne plastrów.

Odklejenie plastra antykoncepcyjnego, jeśli zostanie od razu zauważone, nie powoduje, że metoda przestaje działać. Co zrobić w przypadku odklejenia plastra antykoncepcyjnego? Jeśli powierzchnia klejąca na to pozwala to natychmiast należy przykleić plaster. Jeśli słabo się klei należy go wymienić na inny (i potem zmienić w takim czasie jak powinien być zmieniony ten, który się odkleił!). Takie postępowanie jest skuteczne w sytuacji, gdy od odklejenia plastra (częściowego lub całościowego) nie minęło więcej niż 24 godziny. Jeżeli brak plastra został zauważony po dłuższym czasie albo nie jesteś w stanie określić kiedy to się wydarzyło należny uznać, że ochrona przed niechcianą ciążą może być nieskuteczna.

Prawdopodobieństwo częściowego odklejenia plastra wynosi do 3%, a całościowego poniżej 2%. Producent gwarantuje dobre przyleganie plastrów w różnych warunkach pogodowych, a także w saunie i w czasie kąpieli. W praktyce wygląda to różnie i w wyżej wymienionych sytuacjach może czasem dojść do odklejenia plastra.

CZY MOGĘ STOSOWAĆ PLASTRY ANTYKONCEPCYJNE?

Przeciwwskazania do stosowania plastrów antykoncepcyjnych są bardzo podobne do tych, związanych ze stosowaniem tabletek hormonalnych. Są to przede wszystkim:

 • choroby wątroby,
 • ciężka cukrzyca,
 • krwawienia z macicy o nieznanej przyczynie,
 • zakrzepica żylna,
 • migrena z aurą ogniskową,
 • nowotwór piersi, endometrium lub inny zależny od estrogenów.

Należy też zachować szczególną ostrożność w przypadku chorób nerek oraz u kobiet u masie ciała powyżej 90 kg.

SKUTKI UBOCZNE

Działania niepożądane plastrów hormonalnych są w dużej mierze podobne do skutków ubocznych innych metod hormonalnych. Najczęściej są to:

 • bóle piersi w pierwszych dwóch miesiącach stosowania preparatu,
 • bóle głowy,
 • nudności,
 • reakcje skórne w miejscu przyklejenia plastra,
 • zmęczenie,
 • bóle pleców, mięśni i objawy grypopodobne,
 • bóle brzucha.

ZALETY I WADY PLASTRÓW ANTYKONCEPCYJNYCH

Z całą pewnością zaletą jest to, że o plastrach nie trzeba pamiętać codziennie, a jedynie raz w tygodniu. Hormony z plastra przedostają się przez skórę od razu do krwi, omijając układ pokarmowy i związane z tym powikłania. Dzięki temu choroby układu pokarmowego nie mają wpływu ani nie są przeciwwskazaniem do stosowania systemu transdermalnego.

Do wad można zaliczyć to, że Evra (system transdermalny dostępny na polskim rynku) powoduje często podrażnienia skóry i dyskomfort z tym związany. Evra może nie być skuteczna u kobiet otyłych i z nadwagą (o masie ciała powyżej 90 kg). Dla niektórych kobiet barierą jest też cena plastrów antykoncepcyjnych (Evra kosztuje 60-80 zł za opakowanie, zawierające 3 plastry), istnieją bowiem tańsze metody antykoncepcji. Jednak Evra cenowo zbliżona jest do niektórych tabletek antykoncepcyjnych.

Jakiś czas temu nagrałam również filmy na temat plastrów antykoncepcyjnych. Znajdziesz je poniżej na moim kanale YouTube:

 • część pierwsza:
 • część druga: